makroekonomia
- Bezrobocie (makroekonomia) - Do bezrobotnych zalicza się osoby w wieku produkcyjnym, które są gotowe i zdolne do podjęcia pracy w typowych warunkach występujących w gospodarce mimo poszukiwania pracy, jej nie znajdują.
- Budżet państwa - Budżet państwa to plan finansowy zawierający dochody i wydatki państwa wynikające z realizowanej polityki społecznej, gospodarczej i obronnej.
- Ewolucja pieniądza - Początkowo pośrednikiem wymiany było bydło, skóry, sól. Z czasem wyparły je kruszce.
- Funkcje banków
- Funkcje rynku - Funkcja informacyjna, funkcja równowagi, funkcja akceptacji produktów, funkcja alokacyjna, funkcja selekcyjna
- Gospodarcza Rola rządu - Instrumenty polityki rządowej
- Handel zagraniczny - Handel zagraniczny to eksport i import towarów. Dla krajów Unii Europejskiej dodatkowo mamy sytuację określaną jako nabycie wewnątrz wspólnotowe (odpowiednik importu) i dostawę wewnątrz wspólnotową (odpowiednik eksportu).
- Ilościowa teoria pieniądza (Fisher) - Fisher rozpatruje popyt na pieniądz przy założeniu równowagi na rynku towarowym. Obie strony jego równania mierzą ogólną wartość transakcji w danym okresie.
- Makroekonomia - Makroekonomia jest działem ekonomii badającej zjawiska i procesy w skali całej gospodarki.
- Inflacja - Inflacja to proces wzrostu ogólnego poziomu cen, chodzi o względnie trwały wzrost cen w jakimś czasie.
- Bank centralny a podaż pieniądza - Instrumenty oddziaływania banku centralnego na podaż pieniądza
- Krańcowa skłonność do konsumpcji - W literaturze ekonomicznej opisuje się efekt bogactwa, efekt majątkowy jako zmiany wydatków konsumpcyjnych wynikające ze zmiany realnej wartości majątku.
- Automatyczne stabilizatory koniunktury
- Główne makrowielkości gospodarcze - Makroekonomia jest działem ekonomii badającej zjawiska i procesy w skali całej gospodarki. W swoich analizach posługuje się makrowielkościami gospodarczymi mierzącymi badane zjawiska i procesy w skali całej gospodarki.
- Nieilościowa teoria pieniądza (monetaryzm) - Teoria ta powstaje w latach 50-tych. Jej autorem jest Milton Friedman.
- Pieniądze jako dług cz.1 - Film dokumentalny o prawidzej historii pieniądza (50 minut)
- Pieniądze jako dług cz.2 - Część druga dokumentu o tym skąd biorą się pieniądze
- Produkt Krajowy Brutto - PKB, ang. GDP – Gross Domestic Product – pojęcie ekonomiczne, oznaczające jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego stosowanych w rachunkach narodowych. PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu (najczęściej w ciągu roku). (wiki)
- Podatek dochodowy od osób fizycznych - Tzw. powszechny podatek dochodowy, wprowadzony od 1 stycznia 1992 roku.
- Podatki - Podatki to przymusowe, bezzwrotne i nieodpłatne świadczenia pieniężne pobierane przez państwo na podstawie przepisów prawa w celu uzyskania środków na pokrycie wydatków państwa.
- Istota systemu społeczno-gospodarczego
- System pieniężno-kredytowy
- Teoria mnożnika - W gospodarce w warunkach niepełnego wykorzystania zasobów wzrost produkcji jest możliwy dzięki produkcji i sprzedaży dodatkowych dóbr inwestycyjnych.
- Teorie inflacji - Monetarna, popytowa i kosztowa teoria inflacji
- Wydatki budżetu państwa - wydatki na obronę narodową, kulturę, ochronę zdrowia, inwestycje...
- Wydatki inwestycyjne - Analizując część agregatowego popytu w postaci wydatków inwestycyjnych Keynes rozumie przez inwestycje wydatki związane z powiększeniem i utrzymaniem zasobów kapitału fizycznego (maszyny, urządzenia, budynki a także zapasy).
- Zasoby pieniądza - W analizach teoretycznych ekonomiści przez pieniądz rozumieją gotówkę oraz salda na rachunkach bankowych na żądanie (a vista).