Pytania na egzamin magisterski - wszystkie specjalności - pytanie 19
Spółki kapitałowe - charakterystyka spółek kapitałowych
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.), spółka akcyjna (S.A.)
Prawa akcjonariuszy spółki akcyjnej
Akcjonariusze spółki akcyjnej maja prawo do:
- Uczestnictwa w spółce - oznacza, że akcjonariusz nie może być pozbawiony, jeżeli legitymuje się właściwie opłaconą akcją. Prawo to ma również obligatoryjny charakter, ponieważ akcjonariusz nie może wystąpić ze spółki dopóki nie sprzedał lub nie podarował swoich akcji innej osobie, na którą przeszły odpowiednie prawa.
- Uczestnictwa w walnym zgromadzeniu z prawem głosowania - zapewnia akcjonariuszom możliwość wpływania na losy spółki, a między innymi na skład jej władz i podział zysku z uwzględnieniem zasad przewidzianych w prawie handlowym i w statucie. Skorzystanie z tego prawa uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przysługuje właścicielom akcji imiennych, którzy co najmniej na tydzień przed posiedzeniem zostali wpisani do księgi akcji. Prawo zyskują także posiadacze akcji na okaziciela, którzy co najmniej tydzień przed zgromadzeniem złożyli swoje akcje w spółce. Tego rodzaju procedura umożliwia prawidłowe przygotowanie walnego zgromadzenia, w także właściwe sporządzenie listy akcjonariuszy uprawnionych do udziału w zgromadzeniu.
- Dywidendy - prawo to może być zrealizowane wtedy, gdy spółka osiąga zysk, a walne zgromadzenie wydzieliło z kwoty pozostającej po zapłaceniu podatków odpowiednie środki do podziału między akcjonariuszy. Część zysku jest obligatoryjnie odpisana na tzw. kapitał zapasowy, przeznaczany głównie na pokrycie strat, jakie mogą wystąpić w przyszłości lub na inne cele. W Polsce wypłata dywidendy następuje w gotówce.
- Prawo poboru nowej emisji - jeśli statut nie przewiduje inaczej to wszyscy dotychczasowi akcjonariusze maja prawo pierwszeństwa do objęcia nowych akcji proporcjonalnie do posiadanych dotychczas ich ilości.
- Prawo do udziału w majątku spółki - przysługuje akcjonariuszom dopiero w razie jej likwidacji. Wówczas suma likwidacyjna majątku pozostała po pokryciu wszystkich zobowiązań, podlega proporcjonalnemu podziałowi do wartości nominalnej posiadanych przez akcjonariuszy akcji.
- Żądania uwzględnienia stanowiska mniejszości w niektórych przypadkach - oznacza ono, że w niektórych przypadkach mniejszość ma prawo podejmować decyzje mające charakter wiążący. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Nie wolno im pobierać odsetek od wniesionych wkładów i od posiadanych akcji. Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku, który jest proporcjonalny do liczby posiadanych akcji. Akcjonariusz jest udziałowcem w kapitale spółki, ma szansę wzrostu wartości akcji i otrzymania dywidend, ponosi ryzyko start firmy do wysokości udziału w kapitale spółki. Wartość akcji nie może być zwrócona akcjonariuszowi w czasie trwania spółki, a po jej likwidacji upoważnia do udziału w majątku spółki, ale dopiero po zaspokojeniu innych zobowiązań.
Tagi prawo spółka akcyjna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki spółki kapitałowe