Pytania na egzamin magisterski - wszystkie specjalności - pytanie 26
Bezrobocie - rodzaje bezrobocia i ich charakterystyka
Bezrobocie dotyczy osób pozostających bez pracy, ale zdolnych i gotowych do jej podjęcia na typowych warunkach występujących w gospodarce. Dotyczy osób poszukujących pracy.
bezrobocie frykcyjne
występuje wtedy, gdy ludzie przechodzą z jednego miejsca pracy na drugie wymagające podobnych kwalifikacji. Wywołane jest zwykle przez wahania podaży i popytu na produkty. Ma zwykle charakter czasowy
bezrobocie strukturalne
wiąże się z niedostosowaniem popytu do podaży siły roboczej w wyniki nierównomiernego wzrostu gospodarczego. Spowodowane jest także potrzebą zmian kwalifikacji pracowników wywołanych innowacjami technologicznymi. Może być wywołane przez:
- Zmiany technologii
- Czynniki demograficzne i geograficzne
- Zmiany struktury popytu konsumpcyjnego
- Konkurencja zagraniczna
bezrobocie cykliczne
(koniunkturalne) – wywołane jest przez okresowe spadki koniunktury gospodarczej tj. obniżkę ogólnego poziomu wydatków w gospodarce. Jego długość zależy od przebiegu cyklu gospodarczego i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
bezrobocie dobrowolne
spowodowane jest tym ze część osób poszukującą pracy nie akceptuje poziomu oferowanej płacy realnej. Wynika ono z braku potrzeby podjęcia pracy.
bezrobocie ukryte
dotyczy osób nie ujętych w statystykach bezrobocia, ponieważ są oni zatrudnieni w niepełnym wymiarze albo zostali zniechęcenie do pracy po długim okresie jej poszukiwania.