Treści erotyczne w reklamie

Moda, reklama, media, show - biznes - współczesna kultura masowa natarczywie korzysta z ludzkiej skłonności do myślenia o seksie

Stereotypy na płaszczyźnie damsko - męskiej, nie tylko odgrywają tutaj priorytetową rolę, ale nadal są podtrzymywane i przekazywane. Oglądane w telewizji kobiety poruszają się niczym nimfy wodne, mają piersi w rozmiarze 70 D. A gdy owe ciała niewieście wynurzają się z basenu zmysłowo ociekając wodą, (efekt "bogini wschodzącego słońca" jest przy tym oczywiście zachowany), fakt ten nie pozostanie bez uwagi tak ze strony napalonych mężczyzn jak i zazdrosnych kobiet.

Takie kategorie, jak chociażby podział płci i co za tym idzie podział na kobiecość i męskość, pojawiają się w naszym ujmowaniu rzeczywistości bardzo wcześnie, gdyż do umysłu już dwuletniego dziecka zaczynają wdzierać się stereotypy damsko-męskie za pośrednictwem reklam.

Jak to jest z mężczyznami?

Od chwili, kiedy Calvin Klein wypuścił na rynek perfumy, które nie są przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, czy dla kobiet, ale raczej dla jednych i drugich, moda a więc i świat reklam na płciowe niezróżnicowanie nie dotyczy już tylko podobnych strojów, ale i zapachów oraz różnych przedmiotów.

Późniejsze propozycje reklamowe nawiązując do tych przekazów pogłębiają je, szczególnie na poziomie twarzy. Z darmowych pocztówek, dostępnych w różnych miejscach towarzyskich spotkań, spoglądają męskie twarze o wydepilowanych brwiach, pełnych, nabłyszczonych, zmysłowych ustach. Niekoniecznie wszystkie noszą znamiona chłopięcości, niektóre twarze mają bardzo mocne rysy. Ciała tych postaci są sfotografowane tak, by sprawiały wrażenie twardości, siły. Oświetlenie wydobywa muskulaturę, a jednocześnie aksamitną lub może stalową gładkość klatki piersiowej. Tym, co różni te wizerunki od wcześniej opisywanych, jest ich potencjał erotyczny. Ci mężczyźni zwracają uwagę swoim wypielęgnowanym, dopracowanym w szczegółach ciałem. Czy wobec tego jest on również kobiecy? Następuje tutaj inwersja ról płciowych, czy feminizowanie się kultury, czego koronnym przykładem ma być otworzenie się rynku kosmetycznego, a w związku z tym i reklamy na męską populację.

1 2 3 4 [5] 6

Tagi   erotyka w biznesie   etyka   etyka biznesu   pojęcie etyki biznesu   reklama   sex w biznesie   tematy referatów   treści erotyczne w reklamie