Treści erotyczne w reklamie

Moda, reklama, media, show - biznes - współczesna kultura masowa natarczywie korzysta z ludzkiej skłonności do myślenia o seksie

Moda, reklama, media, show - biznes - współczesna kultura masowa natarczywie korzysta z ludzkiej skłonności do myślenia o seksie. Ostatnio - można odnieść wrażenie - żywi się wyłącznie erotyką. Podsyca małe i duże tęsknoty, grzeczne i niegrzeczne fantazje. Erotyka i symbole seksualne pojawiają się w reklamach nadzwyczaj często, nawet gdy w grę wchodzą towary niemające z tą sferą nic wspólnego. Reklamodawcy jednogłośnie twierdzą, że seks w reklamie zwiększa jej powodzenie.

Estetyką miast i miasteczek rządzą pośladki, biusty i torsy z billboardów. Reklamują wszystko, co się da: slipy, biustonosze, dezodoranty, balsamy do ciała, szminki, samochody. Aż nudne w powtarzalnych ujęciach lub raczej wypięciach. W reklamie odbywa się letni festiwal zmysłowo depilowanych łydek, czekoladowe batony stają się obiektami erotycznego pożądania, muśliny i jedwabie opadają z ciał masowanych środkami kosmetycznymi.

Ale dlaczego? Czy "konsument" cały czas jest pod wpływem obrazu namiętnej młodej kobiety, której widok nie schodzi ze srebrnego ekranu dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Seks to najprostszy sposób na reklamę. - Seks i erotyka wywołują pozytywne pobudzenie emocjonalne, wspomagają zapamiętywanie treści towarzyszących temu pobudzeniu. A zatem - pomagają sprzedawać wszystko. Może być zabawny, zaskakujący, zmysłowy, ale też wulgarny i niezrozumiały. Granica między tym, co smaczne, a tym, czego nie można przełknąć, jest ulotna, a ocena jest sprawą subiektywną. Oto reklama prezerwatyw Pepino: na billboardzie koszykarz wrzuca piłkę do kosza-prezerwatywy, obok pytanie: "Lubisz ten sport?". Trudno dostrzec analogię między ochroną, jaką daje kondom przed niechcianą ciążą, a strzelaniem do kosza. - Ta reklama to przykład braku finezji w potraktowaniu tematu - ocenia Jarosław Kamiński, copywriter z agencji Saatchi&Saatchi. Jego zdaniem finezyjne były reklamy Lifestyle, oparte na analogii między różnymi kształtami proponowanych prezerwatyw a wieżami znanych budowli architektonicznych.

[1] 2 3 4 5 6

Tagi   erotyka w biznesie   etyka   etyka biznesu   pojęcie etyki biznesu   reklama   sex w biznesie   tematy referatów   treści erotyczne w reklamie