Pytania na egzamin magisterski - wszystkie specjalności - pytanie 32

Dylematy etyczne wiążące się z przyjmowaniem i zwalnianiem pracowników.

Równość szans

Chociaż skróty często podkopują nabór do pracy, to jednak równość szans jest w nim niezbędna. Na szczęście jednak równość szans pojawiania się automatycznie wtedy gdy sprawiedliwość dystrybutywnej, zwyczajnej przyzwoitości. Istnieją bowiem tylko trzy jakieś dobra, czy będzie to praca, podwyżka, czy awans należy stosować tak samo do wszystkich chętnych. Warunki pierwszy i drugi to ogólne wymogi bezstronności; warunek trzeci zostaje spełniony wtedy, gdy przedsiębiorstwo powstrzymuje się od stosowania przymusu i przemocy fizycznej.

Trzeba jednak zauważyć, z czym równość szans się nie wiąże. Po pierwsze, równość szans nie wyklucza z góry rozróżnienia na podstawie kryteriów przypadkowych tak długo jak kryteria te wyraźnie wyłącza się do stosowanych kwalifikacji: nie istnieje żaden etyczny - w odróżnieniu od prawnego - powód, dla którego charakterystyka stanowiska nie miałby określić płci bądź narodowości kandydatów. Po drugie równość szans nie oznacza, że kandydaci lub też wyniki procedur powinny być równe.

Zatem streszczając powiemy, że podstawą etycznego naboru do pracy nie jest zastępowanie powiązań starych kolegów obiektywnymi sprawdzianami czy opieranie się na formalnych kwalifikacjach lub wyjmującej spod prawa dyskryminacji. Równoważenie między zdolnościami kandydatów do przyczyniania się do długoterminowej wartości dla właściciela ma przy etycznym naborze do pracy znaczenie fundamentalne. Naruszenia prywatności, "kult wieku" i odrzucenie kandydatów ze względu na "nadmierne kwalifikacje" jest zwykle teleopatyczne. Równość szans wynika automatycznie ze zwyczaj przyzwoitości i nie polega na równości wnoszonych wkładów i efektów. Etyczny nabór do pracy wymaga jedynie zatrudnienia w przedsiębiorstwie kandydata, który ma najważniejsze szanse na przyczynienie się do długoterminowej wartości dla właściciela oraz zawarcia w procedurach naboru do pracy wymagań zwyczajnej przyzwoitości.

1 2 3 4 [5] 6 7

Tagi   etyka   nauki humanistyczne