Pytania na egzamin magisterski - wszystkie specjalności - pytanie 32

Dylematy etyczne wiążące się z przyjmowaniem i zwalnianiem pracowników.

"Nadmierne kwalifikacje"

Jedną z najbardziej teleopatycznych postaci schlebiania przesądom jest odrzucenia kandydatów o "nadmiernych kwalifikacjach". Zwykle podawane wyjaśnienie głosi, że kandydaci o najwyższych umiejętnościach bądź większych oczekiwaniach będą naruszać równowagę firmy. Zbyt często równowaga, którą zachwiałoby zatrudnienie lepszego kandydata jest równowagą kierownika, któremu kandydat ten składałby sprawozdania. Kierownicy obawiają się, że kandydaci o szerokim doświadczeniu czy lotnym umyśle nie będą się łatwo poddawać sterowaniu i mogą zagrozić ich pozycji.

"Kult wieku"

Podobny i równie niezauważalny rodzaj schlebiania wiąże się z "kultem wieku", praktyką sztucznego wyznaczania wieku, który uważa się za odpowiedni dla kandydatów do pracy. Argumenty na rzecz takich ograniczeń zwykle polegają na kojarzeniu wieku z umiejętnościami wykonywania pracy. Zakłada się, że starsi pracownicy mają mniejsze zdolności dostosowania się do nowych okoliczności, czy też mniejsze zdolności lub skłonności do nabywania nowych umiejętności i odwrotnie, oczekuje się, że będą bardziej doświadczeni i odpowiedzialni.

Na skróty

Ograniczone zasady rzadko pozwalają na dogłębną ocenę każdego kandydata starającego się o pracę. W rezultacie przedsiębiorstwa na ogół stosują skróty służące wykluczeniu najmniej obiecujących kandydatów.

"Zaświadczenia"

Zaświadczenia, stopnie naukowe, certyfikaty, świadectwa z egzaminów stanowią co najwyżej surogat rzeczywistych przymiotów potrzebnych przedsiębiorstwu. Osoby zajmujące się poszukiwaniem pracowników zwykle polegają na zaświadczeniach, ponieważ łatwiej je ocenić niż stojące za nim przymioty: łatwiej zbadać formalne kwalifikacje akademickie niż inteligencję, formalne kwalifikacje zawodowe niż prawdziwą wiedzę. Lecz chociaż wykluczanie ludzi z powodu braku pewnych zaświadczeń może ułatwić pracę kadrową, to niekoniecznie służy najlepszym interesom przedsiębiorstwa. Mimo bowiem rozpowszechnionego przekonania przeciwnego, zaświadczenia mogą bardziej przypominać okoliczności przypadkowe niż odpowiednie umiejętności potrzebne do wykonywania danej pracy.

1 2 [3] 4 5 6 7

Tagi   etyka   nauki humanistyczne