Akcje spółki
Przywileje w spółce akcyjnej mogą dotyczyć:
§ Prawa głosu - mogą przewidywać, że na jedną akcję przypada więcej niż jeden głos, a maksymalna ilość głosów nie może przekraczać 5. Umożliwia zdobycie przewagi na Walnym Zgromadzeniu przy posiadaniu stosunkowo niewielkiej liczby akcji. Akcje te mogą być imienne.
§ Dywidendy
- Oznacza prawo do wyższej dywidendy w stosunku do przysługującej akcjom zwykłym. Nie może być jednak wyższy niż poziom stopy dyskontowej NBP podwyższony o 2 jednostki.
- Przywiej ten może przewidywać otrzymanie dywidendy przed innym akcjonariuszami;
- Uprawniać do dywidendy za lata, w których spółka jej nie wypłacała, czyli do tzw. dywidendy skumulowanej, wypłacanej z zysku lat następnych, niw więcej jednak niż 5 lat wstecz;
- Otrzymywanie przez jej posiadaczy stałej dywidendy, która może być wyższa od dywidendy otrzymywanej z akcji zwykłej.
§ Podziału majątku w razie likwidacji spółki - zapewnia pierwszeństwo do uzyskania zwrotu nominalnej wartości akcji przed innymi akcjonariuszami. Jest on istotny wtedy, gdy wartość likwidacyjna spółki nie wystarcza na zwrot wartości nominalnej wszystkich akcji;
§ Inne przywileje - np. pierwszeństwo poboru akcji z nowej emisji, który może doprowadzić do istotnej zmiany stosunków własnościowych, a co za tym idzie uprawnień poszczególnych akcjonariuszy do majątku spółki w przypadku jej likwidacji. Jeśli zaś nowa emisja akcji wydana jest według cenny nominalnej lub według podwyższonej wprawdzie ceny emisyjnej, ale ustalonej na poziomie niższym od ceny rynkowej, to posiadacz akcji uprzywilejowanych nabywający dodatkową emisję uzyska od razu premię niekiedy znacznie wyższą od pozostałych akcjonariuszy.