Akcje spółki
Wartosć nominalna akcji
Wartość nominalna podawana jest na akcji (w świadectwie depozytowym) i stanowi jednostkę kapitału akcyjnego tzn. wynika to z podziału tego kapitału przez ilość emitowanych akcji.
Cena bieżąca jest odpowiednikiem ceny, jaką w danym okresie czasu można uzyskać w razie sprzedaży.
Cena emisyjna jest wielkością, według której akcje oferowane są przez emitenta do nabycia subskrybentom. Może ona być równa wartości nominalnej lub ją przewyższać, ale nie może być niższa. Cenę emisyjną ustala spółka, która jest emitentem. Cena ta powinna być stała w całym okresie subskrypcji danej emisji, nie dłuższym niż 3 miesiące.
Ze względu na nominalną wartość akcji można wyróżnić:
- akcje pojedyncze - dokument opiewa na wartość nominalną jednej akcji;
- akcje zbiorcze - w jednym dokumencie ujmuje się więcej niż jedną akcję, podając wartość nominalną jednej akcji oraz ich łączną wartość.
W zależności od uprawnień wyróżnia się:
- akcje zwykłe - upoważniają do statutowych, zwykłych uprawnień wynikających z ich posiadania (kierowanie spółką oraz udział w podziale zysków odbywa się proporcjonalnie do wielkości zaangażowanego przez posiadaczy akcji zwykłych kapitału własnego);
- akcje uprzywilejowane - korzystające ze specjalnych, dodatkowych uprawnień w stosunku do akcji zwykłych. Akcje te dopuszczają zatem nierówność uprawnień akcjonariuszy. Powinny być one imienne, a w razie zmiany ich na dokumenty na okaziciela przywileje zwykłe wygasają.