Pytania na egzamin magisterski - wszystkie specjalności - pytanie 18
Spółki osobowe - charakterystyka spółek osobowych
Spółki oparte na trwałej więzi między wspólnikami, którzy bezpośrednio uczestniczą w prowadzeniu spraw spółki oraz odpowiadają solidarnie i nieograniczenie za jej zobowiązania.
Spółka cywilna
Spółka cywilna jest spółką osobową
- każdy wspólnik zarejestruje się w organie ewidencyjnym gminy jako indywidualny przedsiębiorca - spółka cywilna może nadal istnieć, ale jako wewnętrzne porozumienie indywidualnych przedsiębiorców;
- wszyscy wspólnicy podejmują decyzję o przekształceniu spółki w spółkę jawną - obowiązek przekształcenia w spółkę jawną istnieje, gdy przychody ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług danej spółki cywilnej w każdym z dwóch kolejnych lat przekroczą kwotę 400 tysięcy euro.
Spółki cywilne powstają w drodze umowy wspólników bez dodatkowych wymagań i formalności.
Poprzez umowę wspólnicy zobowiązują dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkłady pieniężne lub aporty nie są konieczne do powstawania spółki i jej funkcjonowania. Jeśli umowa nie precyzuje udziału wspólników w podziale zysku i w pokrywaniu strat domniemywa się iż uczestniczą oni solidarnie "po równo" niezależnie od wysokości wniesionych wkładów. Wspólnicy nie mogą być zatrudnieni w spółce na podstawie umowy o pracę, umowy
- zlecenia czy umowy o dzieło. Podstawowe znaczenie w spółce ma osobista solidarna odpowiedzialność wspólników, tzn. odpowiedzialność majątkiem osobistym. Wierzyciel ma prawo w dowolnym momencie żądać świadczenia lub odszkodowania od wszystkich wspólników łącznie, tylko od niektórych lub od jednego dowolnie wybranego.
Odmiany spółki cywilnej
- spółka okazyjna - tworzona na krótko przez osoby fizyczne w celu wykorzystania nadarzającej się okazji gospodarczej, zazwyczaj dla przeprowadzenia jakiejś określonej transakcji; ulega rozwiązaniu po zrealizowaniu tejże transakcji.
- konsorcjum - wyspecjalizowana odmiana spółki okazyjnej tworzona zazwyczaj przez kilku przedsiębiorców (osoby fizyczne i prawne), niekiedy reprezentujących różne formy własności (prywatną, spółdzielczą, publiczną) w celu przeprowadzenia "własnymi siłami" dużej transakcji.
Tagi prawo spółka cywilna spółka jawna spółka komandytowa spółka komandytowo-akcyjna spółka partnerska spółki spółki osobowe