Pytania na egzamin magisterski - wszystkie specjalności - pytanie 18
Spółki osobowe - charakterystyka spółek osobowych
Spółki oparte na trwałej więzi między wspólnikami, którzy bezpośrednio uczestniczą w prowadzeniu spraw spółki oraz odpowiadają solidarnie i nieograniczenie za jej zobowiązania.
Spółka - umowny związek dwóch lub więcej osób dla osiągnięcia wspólnego celu , głównie gospodarczego, przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności wniesienie wkładów. W przypadkach przewidzianych prawem spółka może zostać zawiązana na podstawie oświadczenia jednej osoby. W Polsce przyjmuje się podział na spółki osobowe i spółki kapitałowe; oraz podział na spółki prawa handlowego i spółki prawa cywilnego.
Spółki osobowe
Do spółek osobowych zalicza się:
- spółkę cywilną każdy wspólnik zarejestruje się w organie ewidencyjnym gminy jako indywidualny przedsiębiorca - spółka cywilna może nadal istnieć, ale jako wewnętrzne porozumienie indywidualnych przedsiębiorców
- spółkę jawną - Spółka jawnato spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą i nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna nie ma osobowości prawnej, ale w obrocie cywilnym występuje w sytuacji zbliżonej do osób prawnych, czyli posiada tzw. Ułomną osobowość prawną.
- spółkę komandytową - Spółka komandytowa jest spółka osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własna
firmą, w której wobec wierzycieli z zobowiązania spółki odpowiada co najmniej jeden ze
wspólników bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego
wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona
- spółkę komandytowo - akcyjną - Spółka komandytowo - akcyjna - jest to spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Za zobowiązania spółki odpowiada co najmniej jeden wspólnik bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.
- spółkę partnerską - Spółka partnerska jest spółką osobową, utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własna firmą. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów: adwokata, radcy prawnego, notariusza, rzecznika patentowego, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarii, pielęgniarki, położnej, tłumacza przysięgłego itp.
Tagi prawo spółka cywilna spółka jawna spółka komandytowa spółka komandytowo-akcyjna spółka partnerska spółki spółki osobowe