Pytania na egzamin magisterski - Informatyka Gospodarcza - pytanie 8
Logistyczne kanały dystrybucyjne
Definicje kanałów dystrybucji
Kanał dystrybucyjny - droga, którą przebywają towary lub tytuł własności do towarów, od dostawcy początkowego do ostatecznego klienta (lub konsumenta/użytkownika) określana przez charakter stron handlujących np. hurtownika, detalisty itd. nabywających kolejno tytuł własności do towaru.
Kanały dystrybucji - są systemem służącym do zorganizowanego przepływu produktów od wytwórców do końcowych nabywców. Uczestnikami kanału dystrybucji są producenci, hurtownicy i detaliści dysponujący środkami materialnymi i finansowymi niezbędnymi do oferowania i sprzedaży produktów na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych.
Kanał dystrybucji - to sposób połączeń i kolejności w jakiej występują agencje i instytucje pośredniczące, przez które przepływa jeden lub więcej strumieni związanych z działalnością rynkową. Do najważniejszych strumieni przepływających w procesie obsługi konsumenta można zaliczyć: negocjacje, fizyczny przepływ towarów i usług, środki aktywizacji sprzedaży, zapłatę za towar, informację rynkową.
Kanały dystrybucji - to zbiór jednostek realizujących szeroki zakres funkcji logistycznych i marketingowych jak:
- kupowanie i sprzedawanie
- transport
- magazynowanie
- kompletowanie
- zarządzanie ryzykiem
- finansowanie
- pozyskiwanie i wykorzystywanie informacji rynkowych