Pytania na egzamin magisterski - wszystkie specjalności - pytanie 18

Spółki osobowe - charakterystyka spółek osobowych

Spółki oparte na trwałej więzi między wspólnikami, którzy bezpośrednio uczestniczą w prowadzeniu spraw spółki oraz odpowiadają solidarnie i nieograniczenie za jej zobowiązania.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własna firmą, w której wobec wierzycieli z zobowiązania spółki odpowiada co najmniej jeden ze wspólników bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Spółka nie posiada osobowości prawnej.

Umowa spółki komandytowej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego i powinna zawierzą:

Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. Suma ta na ogół jest równa kwocie wniesionego wkładu. Jeśli wkład jest mniejszy od sumy komandytowej odpowiedzialność osobista komandytariusza wyraża się różnicą między sumą komandytową, a rzeczywistą wysokością wkładu. Komandytariusz nie może reprezentować spółki wobec osób trzecich (może reprezentować spółkę tylko jako pełnomocnik), nie ma prawa i obowiązku prowadzenia spraw spółki, chyba że umowa stanowi inaczej. Ma on prawo domagać się udostępnienia mu bilansu oraz przeglądać księgi i dokumenty w celu sprawdzenia rzetelności. Komandytariusz uczestniczy w zyskach lub stratach proporcjonalnie do rzeczywiście wniesionego do spółki wkładu, chyba że umowa stanowi inaczej. W razie śmierci komandytariusza spółka nie ulega rozwiązaniu, a spadkobiercy powinni wskazać jedną osobę do wykonywania ich praw.

Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczeń. Ma prawo do reprezentowania spółki i jest zobowiązany do prowadzenia jej spraw.

1 2 3 [4] 5 6 7

Tagi   prawo   spółka cywilna   spółka jawna   spółka komandytowa   spółka komandytowo-akcyjna   spółka partnerska   spółki   spółki osobowe